Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu 0
Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

Sztukateria to elementy dekoracyjne znane już w starożytności, zdobiły budowle greckie, ale przede wszystkim pałace cesarzy i patrycjuszy rzymskich. Sztukateria była stosowana jako element dekoracyjny pomieszczeń, ale także jako elementy zdobnicze elewacji zewnętrznej. W większości była to sztukateria stiukowa, kamienna lub marmurowa.

W okresie surowego średniowiecza sztukateria stosowana była wyłącznie w kościołach. Do łask  wróciła dopiero w okresie renesansu, a zwłaszcza baroku. Zdobiła siedziby władców i magnatów.

 Obecnie przeżywa kolejną młodość, zwłaszcza do dekoracji klasycznych oraz nowoczesnych wnętrz. Jak ją zastosować, by wyglądała elegancko i z klasą?

 

Modne wnętrze ze sztukaterią

 

Jeszcze kilkanaście lat temu zastosowanie sztukaterii do dekoracji wnętrz uznawane było za kicz i brak smaku. W głównej mierze wynikało to z niewłaściwego dostosowania jej do stylu wnętrza. Bogato zdobione rozety gipsowe i ornamenty drzwiowe zdecydowanie nie pasowały do nowoczesnych wnętrz.

 Obecnie sytuacja uległa diametralnej zmianie, dekoratorzy wnętrz dostrzegli drzemiący w sztukaterii potencjał i nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz w różnych stylach. Elementy sztukaterii stosuje się na sufitach, ścianach, jako obramowania drzwi lub luster. Możliwości jest znacznie więcej. Muszą być jednak bardzo starannie dobrane do stylu wnętrza. Wobec bardzo szerokiej oferty producenta sztukaterii Dw decor , nie stanowi to większych trudności.

 Najczęściej stosowane są sztukaterie z gipsu w kolorze białym, ale modne są również sztukaterie malowane w kolorze ścian, dopasowane do kolorystyki całego wnętrza. Odważniejsi stosują zestawienia kontrastowych kolorów, co może przynieść bardzo ciekawe efekty. Sztukateria nowoczesna daje bardzo duże możliwości aranżacji wnętrza i co najważniejsze, zawsze będzie ono indywidualne i niepowtarzalne. Jedni zdecydują się na bardzo dekoracyjne rozety ozdobne, inni na gładkie listwy przysufitowe lub fasety oświetleniowe.

 

 źródło: https://pl.pinterest.com/pin/11118330318712017/

 

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria

 

Kiedyś uważano, że sztukaterie wykonane z gipsu pasują tylko do wnętrz reprezentacyjnych lub pomieszczeń w zabytkowych kamienicach. Jednak różnorodność kształtów sztukaterii z gipsu pozwala zastosować ją we wszystkich wnętrzach, od tych klasycznych po te nowoczesne. Ważne jest jej odpowiednie dobranie.

 Sztukateria z gipsu najczęściej stosowana jest w aranżacji salonów, sypialni, korytarzy. W pomieszczeniach gdzie panuje wysoka wilgotność np. SPA, łazienki czy kuchnie można zastosować sztukaterię wykonaną z gipsu zaimpregnowanego, odpornego na działanie wody.  Jak w każdym przypadku, tak samo w przypadku sztukaterii należy zachować umiar. Już sama w sobie jest bardzo dekoracyjna, więc dodawanie jej kolejnych elementów trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Najlepiej prezentują się dekoracje gipsowe w tym samym kolorze co kolor sufitu lub kolor ścian, a gra tonalna tworzona przez światło i cienie na powierzchni sztukaterii jest jednocześnie elegancką i stonowaną dekoracją wnętrza.

 Sztukaterię można stosować we wszystkich pomieszczeniach bez względu na ich wielkość. Dobrze dobrane fasety mogą optycznie je powiększyć lub zmniejszyć, listwy pionowe doskonale podwyższą niskie pokoje w blokach. Bardzo efektownie wygląda sztukateria wykorzystana jako ozdoba otworów drzwiowych, okiennych lub luster, czy obrazów.

 

 źródło: https://pl.pinterest.com/pin/513340057531784318/

 

Sztukateria łącznikiem modernizmu i elegancji

 

Modernizm jako styl aranżacji wnętrz dominował w XX w., ale często stosowany jest również obecnie. Stawia przede wszystkim na przestrzeń, przejrzystość i prostotę. Często określany jest także jako styl nowoczesny. Nie należy mylić go ze stylem współczesnym, który odzwierciedla trendy obowiązujące obecnie.

 Od dłuższego czasu dekory stosowane są jako element, który doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza nadając im niewymuszonej elegancji. Gipsowe dekoracje stosowane są nie tylko na sufitach, ale także na ścianach nadając im niebanalny i niepowtarzalny wygląd. Nawet te same elementy wykorzystane w różny sposób dają zupełnie inne efekty aranżacyjne. Oczywiście w przypadku wnętrz nowoczesnych dominują wzory proste, przede wszystkim geometryczne ułożone z listew ściennych. Bardzo elegancko wyglądają dekory pomalowane na ten sam kolor co ściana. Nie jest to trudne do wykonania, najpierw należy przykleić elementy gipsowe na ścianę, a potem całość pomalować.

 Zdecydowana większość osób preferuje kolory stonowane, pastelowe, odważniejsi eksperymentują z kolorami kontrastowymi lub bardzo ciemnymi. W zasadzie niczym nie ryzykują, bo dekoracje gipsowe można malować wielokrotnie, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Obecnie sztukateria na stałe wpisała się w aranżację nowoczesnych wnętrz dając nieograniczone możliwości dekoratorom i czyniąc je bardziej eleganckimi. Wprowadzenie sztukaterii do nowoczesnych wnętrz to także efekt "znudzenia się" prostą stylizacją. Zarówno mieszkańcy, jak i projektanci wnętrz poszukiwali nowych rozwiązań.

 

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/737112663995160213/

 

Jak dobrać sztukaterie do nowoczesnego mieszkania

 

Z wyborem elementów sztukaterii gipsowej nie ma problemów. Pracownia sztukatorska DW decor oferuje szeroki wybór różnych elementów do dekorowania sufitów oraz ścian. Bez problemu można  wybrać gipsowe dekory do wnętrz nowoczesnych, ale także w stylu klasycznym, glamour, eklektycznym czy francuskim. Do wyboru są listwy gipsowe, gzymsy gipsowe, listwy przysufitowe, rozety, pilastry, listwy karniszowe lub fasety oświetleniowe.

 Do wnętrz nowoczesnych najlepiej wybierać sztukaterię gładką, pozbawioną zdobień w kształcie elementów roślinnych charakterystycznych dla pomieszczeń zabytkowych i reprezentacyjnych. Należy także zwrócić uwagę na ilość elementów, bo co za dużo to nie zdrowo. Na suficie wystarczy gładka rozeta na główną lampą oraz listwy przysufitowe, pod którymi można ukryć oświetlenie ledowe. Ciekawą alternatywą są bardziej ozdobne fasety oświetleniowe, które można wykorzystać do uzyskania efektów światła i cienia.

 Szczególną ostrożność należy zachować przy dekorowaniu ścian, pamiętajmy, że styl nowoczesny cechuje się prostotą. Z tego względu najlepiej sprawdzą się gładkie listwy ścienne ułożone w różne wzory geometryczne, czasami wystarczą tylko listwy przypodłogowe lub obramowanie drzwi i okien. Osoby odważne i lubiące eksperymenty aranżacyjne mogą pokusić się o stworzenie bardzo ciekawej kompozycji na ścianie wykorzystując do tego rozety lub kwadratowe kasetony różnej wielkości i z różnymi tłoczeniami. Dzięki temu powstanie niepowtarzalna dekoracja nadająca pomieszczeniu indywidualny charakter. Już żadnych innych elementów dekoracyjnych nie będzie trzeba umieszczać.

 Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu to doskonałe połączenie tradycji i współczesnych trendów aranżacyjnych, dobrze dopasowane zmienią wygląd każdego pomieszczenia. 

 

 źródło: https://pl.pinterest.com/pin/327285097920142985/

 

Elementy i rodzaje sztukaterii do wnętrza

 

Sztukateria wewnętrzna, w przeciwieństwie do sztukaterii zewnętrznej, nie musi być lekka, by zbytnio nie obciążać ścian, oraz nie musi być odporna na warunki atmosferyczne, zwłaszcza opady i nagłą zmianę temperatur. Dlatego najtrwalszym materiałem i dającym najlepsze efekty we wnętrzu jest gips  sztukatorski.

 Sztukateria do wnętrza może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej stosowane sztukaterie:

 

- styropianowe,

- poliuretanowe,

- gipsowe,

- drewniane,

- stiukowe.

 

Różnią się one zastosowaniem, sposobem montażu i oczywiście ceną. Każda z nich ma też swoje wady i zalety.

 Elementy sztukaterii wykonane ze styropianu są bardzo popularne ze względu na swoją niską cenę, lekkość oraz łatwość montażu. Sztukaterię ze styropianu można malować na dowolny kolor. Zdecydowanym minusem styropianu jest jego wrażliwość na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Styropian przyciąga także kurz, który trudny jest do usunięcia.

 Sztukateria poliuretanowa jest odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a także jest lekka i łatwa w obróbce. Na tym kończą się jej zalety, ponieważ sztukateria poliuretanowa jednak jest spienionym tworzywem sztucznym, który z czasem ulega utlenianiu i kurczeniu. W wyniku czego na łączeniach powstają rysy i po kilku latach wnętrze wygląda nieestetycznie, i mając to na uwadze nie wszyscy chcą ją stosować.

 Sztukateria gipsowa zdecydowanie daje najlepsze efekty dekoracyjne, jest naturalna nie kurczy się z biegiem czasu i pasuje do każdego wnętrza. Do niedawna jej wadą była mała odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale problem ten został zniwelowany dzięki zastosowaniu specjalnego gipsu ceramicznego i siatki wzmacniającej. Można malować ją na różne kolory, a idealnie gładka powierzchni jest łatwa do utrzymania w czystości. Jej cena jest umiarkowana i porównywalna do poliuretanowej więc jest dostępna dla każdego.

 Sztukateria drewniana rzadko stosowana jest do zdobienia sufitów lub ścian. Najczęściej wykorzystywana jest jako element zdobiący meble lub obrazy. Jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Nadaje wnętrzom ciepła i przytulności. Ze względu na materiał i sposób produkcji, jej cena jest wysoka.

 Sztukateria stiukowa to jej najdroższa odmiana i z tego względu stosowana jest przede wszystkim w obiektach zabytkowych. To mieszanka najwyższej jakości wapna, piasku oraz pyłu marmurowego. Wykonanie sztukaterii ze stiuku wymaga bardzo dużych umiejętności. Stosowana jest przede wszystkim jako sztukateria zewnętrzna.

 Najpopularniejsze elementy sztukaterii to rozety, listwy przysufitowe, przypodłogowe lub ścienne. W ofercie znajdują się także pilastry, fasety, listwy karniszowe, kasetony.

 Sztukateria gipsowa sprzedawana jest jako pojedyncze elementy, które można dowolnie łączyć i bez problemu można dopasować do potrzebnego rozmiaru przez docięcie. Jest też łatwa w montażu, wystarczy odpowiednio dobrany klej i dokładność w jej układaniu. Nierówności i ubytki należy wypełnić odpowiednim gipsem i wyszlifować papierem ściernym do uzyskania równego przejścia. Niestety wszystkie niedokładności będą widoczne, dlatego osoby oczekujące perfekcyjnego wykonania powinny powierzyć układanie sztukaterii doświadczonym fachowcom DW decor.

 Sztukateria gipsowa to obecnie najbardziej uniwersalny i ciekawy sposób na odmianę wyglądu wnętrza. Nie wymaga robienia kosztownego remontu całego mieszkania, by nadać mu zupełnie nową aranżację. Doskonale nadaje się do stworzenia oryginalnego oświetlenia pomieszczenia za pomocą taśm ledowych lub oświetlenia punktowego. Sztukateria ma jeszcze jedną praktyczną zaletę, za jej pomocą można ukryć wszystkie nierówności ścian, pęknięcia lub niewielkie zacieki. Pod listwami można także schować kable internetowe, oświetleniowe lub komputerowe. Wystarczy tylko wybrać szersze listwy z większymi wgłębieniami. Możliwości zastosowania sztukaterii są wręcz nieograniczone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl