Sztukaterie gipsowe - dekoracje do wnętrz 0
Sztukaterie gipsowe - Tradycyjne elementy dekoracyjne do wnętrz

Sztukaterie gipsowe - tradycyjne elementy dekoracyjne do wnętrz

Efektowne i eleganckie wykończenie wnętrz od wieków wzbudzało duże zainteresowanie. Niektóre techniki tj. sztukateria gipsowa, skutecznie oparły się wiekom i niezmiennie są jednym z gustownych i charakterystycznych elementów aranżacyjnych wnętrz.

 

Czym jest sztukateria gipsowa?

 

Jeszcze kilka wieków temu sztukaterie z gipsu były zarezerwowane wyłącznie dla arystokracji, która przy ich pomocy podkreślała swoją majętność, a także wysokie poczucie estetyki. Współcześnie znajduje ona zastosowanie w wielu domach o różnej stylizacji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać nieskomplikowana lub nadto majestatyczna, tymczasem na przestrzeni wieków pokazała, że jest jednym z najbardziej plastycznych elementów, który potrafi dopasować się swoim wykończeniem i kształtem do indywidualnych gustów i zamysłów aranżacyjnych.

 

Mało kto wie, że historia sztukaterii rozpoczęła się kilka tysięcy lat temu. Przez kolejne wieki przeżywała swoje wzloty i upadki, nie mniej nigdy nie zniknęła z architektury. Naturalnie ulegała zmianom, dzięki czemu jej oblicze zawsze jest niepowtarzalne i świeże. Prawdziwe zainteresowanie sztukaterie z gipsu budziły w latach 1750 - 1830, chociaż przez cały okres pomiędzy renesansem a barokiem były obecne, a wręcz obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcieli by ich domy były odbierane jako ekskluzywne i wyjątkowe. Warto podkreślić, że w tamtym czasie sztukateria była obecna nie tylko we wnętrzach, ale i na elewacjach. Hitem renesansowej sztukaterii był Putto - inspirowany antycznym Erosem aniołek. Późniejszy porenesansowy czas nie był łaskawy dla sztukaterii, chociaż - jak już nadmieniono - nigdy nie zniknęła z domów. Niestety ciemnym jej okresem była druga połowa XX wieku, kiedy misterne sztukaterie z gipsu miały imitować produkty ze styropiany i plastiku. Szczęśliwie po tych sztucznych latach sztukaterie z gipsu przeżywają swój powrót do łask, czego dobrym przykładem są listwy sufitowe montowane w budynkach o dużym prestiżu, nowoczesnych domach i luksusowych apartamentach.

 

Współczesna sztukateria nasycona jest historycznymi motywami, które można dostrzec przede wszystkim w klasycystycznym okresie, natomiast wiele zmian nastąpiło w samym materiale, z którego jest wykonywana. O ile kiedyś sztukaterię wykonywano w stiuku (mieszanka wapna, pyłu marmurowego i gipsu), o tyle dzisiaj oprócz dobrze znanej techniki gipsowej można sięgnąć po sztukaterię z poliuretanu i innych materiałów. Sztukaterie z gipsu są zazwyczaj odlewane i montowane bezpośrednio na wskazane miejsce.

 

sztukateria gipsowa

źródło : https://pl.pinterest.com/pin/7951736815740883/

 

Sztukaterie gipsowe czy styropianowe

 

Mając do wyboru tradycyjne sztukaterie gipsowe oraz lekkie i łatwe w montażu styropianowe wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto inwestować w klasyczne elementy. Tymczasem zarówno listwy gipsowe, jak i rozety zdecydowanie lepiej prezentują się, jeśli zostały wyprodukowane według sprawdzonych od wieków technologii. Styropian - pomimo wielu zalet - nie prezentuje ani takiej gracji, ani tym bardziej elegancji. Źle zamocowany i pomalowany staje się synonimem tandetności i niedbałości o efektowne szczegóły wystroju. Słowem styropianowe sztukaterie są imitacją, która tak naprawdę nigdy nie dorównywała do oryginału.

 

Gipsowe sztukaterie są efektowną dekoracją zarówno wewnątrz pomieszczenia - np. w postaci takich elementów jak listwy gipsowe - jak i na zewnątrz - gzymsy gipsowe. Wykonane z gipsowego materiału fasety prezentują się zawsze elegancko i szlachetnie. Ponadto gips jest materiałem o wysokiej trwałości i odporności na upływ czasu, który dzięki swojej plastyczności pozwala na wykonanie efektownych i niepowtarzalnych dekoracji. Nie bez znaczenia jest także to, że jest on ekologiczny i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, mikroklimat i środowisko. Specyfika techniczna gipsu zdecydowanie przewyższa wartościami dodanymi inne materiały. Do atutów należą: niepalność, antystatyczność, pH chroniące przed rozwojem pleśni, proste łączenia bez pozostawienia śladów odcięcia poszczególnych elementów składowych. W naturalny sposób sztukaterie z gipsu chronią się przed upływem czasu. Nawet w przypadku uszkodzeń listwy sufitowe i inne elementy mogą zostać odrestaurowane lub uzupełnione o bliźniaczo wykonane elementy. W tym ostatnim przypadku pomocna okazuje się współpraca ze specjalistami tj. Pracownia Sztukatorska DW decor

 

Jak już nadmieniono, tańszym rozwiązaniem są sztukaterie ze styropianu, które są produkowane z polistyrenu ekspandowanego (EPS). Lekkie i łatwe do mocowania oraz dalszej pracy dekoracyjnej (malowanie) niestety nie są odpornymi na uderzenia. Należą do materiału nietoksycznego, łatwego w montażu, nie mniej w tym przypadku łączenia poszczególnych elementów są dostrzegalne. Poza tym styropianowe listwy nie posiadają - jak to ma w przypadku gipsu - ostrych i wyrazistych krawędzi. Zdecydowanie nie nadają się do montażu w miejscach, w których byłyby narażone na uszkodzenia.

stare sztukaterie gipsowe

źródło : https://pl.pinterest.com/pin/741264419901866750/

 

Zabytkowe sztukaterie w kamienicach

 

Stare budynki, a zwłaszcza kamienice co rusz zaskakują nowych inwestorów swoimi architektonicznymi skarbami. Gipsowe gzymsy czy ozdobne listwy ścienne to prawdziwe dobrodziejstwo, które może z powodzeniem stać się sercem i tematem całej aranżacji. Nie ma znaczenia czy docelowo wnętrze ma przyjąć styl minimalistyczny, tradycyjny, retro czy industrialny - sztukaterie gipsowe nie tylko wróciły do łask, ale są wręcz w cenie starych kamienic.

 

Naturalnie, odkrywając je w wiekowych pomieszczeniach rzadko są zadbane, zazwyczaj wymagają odpowiedniej renowacji czy uzupełnienia ubytków. Wbrew pozorom stare sztukaterie stanowią oprawę dla nowoczesnych stylizacji. Są także swego rodzaju łącznikiem pomiędzy tym, co współczesne a tym, co odeszło do historii. Korzystając z pomocy pracowni sztukatorskiej można w wierny sposób odtworzyć te elementy, które zostały zniszczone i zachować perfekcję dawnych mistrzów. Co istotne, sztukateria to nie tylko listwy sufitowe, ale też listwy gipsowe do oprawy drzwi, obrazów, kominków i wielu innych elementów, które doskonale komponują się z tymi z przeszłości.

 

sztukaterie gipsowe

źródło : https://pl.pinterest.com/pin/737112663987554427/

 

Gipsowa sztukateria we współczesnych wnętrzach

 

Mając na uwadze to, że sztukateria zyskuje na wartości - przede wszystkim aranżacyjnej - warto rozważyć jej wprowadzenie do wnętrz. Zalet tego rozwiązania jest bez liku, począwszy od uzyskania oryginalnego i nietuzinkowego wymiaru po klasykę z dobrym gustem, trwałość i ponadczasową elegancję. Warto podkreślić, że wkomponowanie sztukaterii z gipsu we współczesne projekty aranżacji wnętrz nadają im świeżości. Absolutnie nie należy natomiast elementów sztukaterii traktować jako archaizmu pasującego do muzeum !

 

Często po sztukaterie wewnętrzną sięgają właściciele domów, którzy od projektu wnętrz oczekują perfekcji w najmniejszym szczególe. Co ciekawe, elementy sztukateryjne znajdują swoje zastosowanie praktycznie w każdym stylu. Modnie i efektownie prezentuje się listwy gipsowe przy wystroju glamour, który stawia na artyzm, wytworność i odrobinę ekstrawagancji. Miłośnicy wnętrz nowoczesnych dzięki sztukaterii mogą wymodelować każde wnętrze i zastąpić nim wiele innych elementów, które z biegiem lat będą stawały się niemodnymi. Siłą sztukaterii jest jej ponadczasowość, o którą możemy zadbać wybierając odpowiednio zaprojektowane listwy i inne elementy.

 

Sztukaterie z gipsu nadają się nie tylko do wnętrz. To kolejny plus ułatwiający zachowanie harmonii pomiędzy wnętrzem domu, a jego ogrodem, tarasem i elewacją. Oprócz tego potężną siłą sztukaterii, jest jej dopasowanie do monochromatycznych ścian. Zarówno sufity jak i ściany mogą zostać podkreślone listwami gipsowymi, które przez lata zachowają swój nienaganny kształt. Jednym z motywów, które mogą ulegać wielu przemianą są obszerne, wykonane z listew gipsowych ramki na ścianach, które mogą zostać wypełnione na wiele sposobów np. przy pomocy efektownej tapety lub zdjęcia. Słowem, sztukaterie z gipsu to nie tylko artyzm, ale też swego rodzaju plastyczność współpracująca z koncepcją i wyobraźnią.

sztukaterie z gipsu

źródło : https://pl.pinterest.com/pin/763641680537708322/

 

Kreowanie przestrzeni przy pomocy sztukaterii

 

Wiele projektów pokazuje, że zarówno listwy sufitowe jak i rozety spełniają swoje efektowne funkcje we wnętrzach minimalistycznych czy skandynawskich. Są swego rodzaju wyrazistym, ale nienarzucającym się elementem, który wyłącznie podkreśla indywidualizm.

 

Należy pamiętać, że sztukateria w całej swojej okazałości potrzebuje przestrzeni, by móc zaprezentować wszystkie swoje atuty. Najlepiej prezentuje się na odsłoniętych, pokaźnych przestrzeniach, na których może pełnić funkcję głównego elementu aranżacyjnego lub stać się wysublimowanym dodatkiem dekorującym drzwi, okna czy wnęki. W mniejszych wnętrzach także można stosować sztukaterię z gipsu, aczkolwiek należy z dużą uwagą dobierać elementy, by nie zakłócić harmonii wnętrza. Pomoc specjalisty z dziedziny sztukaterii i aranżacji zapewni perfekcyjne dopasowanie wybranych elementów tak do przyjętego stylu, wielkości pomieszczenia, jak i samej koncepcji. Sztukateria pomaga wyartykułować poszczególne, nazbyt duże ściany, a także może optycznie modelować przestrzeń. Poza tym jest nieoceniona przy wydzielaniu stref czy maskowaniu detali, które ze względu na swoją konstrukcję nie są efektywne. Listwy gipsowe - oprócz oczywistej roli dekoracyjnej - mogą maskować prowadnice karnisza lub okablowanie. Dobrze prezentują się w roli ramek na lustra mocowane w ścianie czy jako oprawa listew ledowych. Spectrum zastosowania sztukaterii jest praktycznie nieograniczone i pozwala na zmianę zwykłego pomieszczenia z wieloma niedociągnięciami w perfekcyjną, przyjemną i reprezentacyjną przestrzeń.

 

Sztukateria ścienna ułatwia akcentowanie wielu elementów tj. kominek, okna czy przejście. Umiejętne dopasowanie sztukaterii i ułożenie listew pozwala na modelowanie przestrzeni, redukcję krzywizn, pogłębienie, wydłużenie, skrócenie wnętrza. Kierowanie się właściwymi zasadami podczas doboru dekoracji pozwala na wydobycie z pomieszczenia całego jego wizualnego potencjału.

sztukateria gipsowa

źródło : https://pl.pinterest.com/pin/585819864002749138/

 

Zapytaj o sztukaterię do Twojego wnętrza

 

Modne mieszkanie nierozerwalnie powinno łączyć się z elegancją - sztukateria gipsowa od setek lat zapewnia nienaganność oraz wyjątkowość. Z punktu widzenia estetyki zdecydowanie należy postawić na produkty najwyższej jakości, wykonywane przez specjalistów z artystycznym zacięciem. Sztukaterie z gipsu to małe dzieła architektury, które z powodzeniem możemy zaprosić do wnętrz o różnym charakterze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl