Podparapetniki
Od wieków podstawową ozdobą okna od strony elewacji zewnętrznej budynku jest podparapetnik, jest to element podkreślający dolną część okna, i jednocześnie zakrywający wystający poza lico muru parapet. Ta część sztukaterii elewacyjnej jest nazywana czasem gzymsem parapetowym, i występuje często jako pojedynczy element na elewacji jako delikatne eksponujący otwór okienny. Ich można kończyć tak zwanym "gierunkiem" czyli zakończeniem zaciętym pod kątem 90 stopni w kierunku ściany, metoda ta daje bardzo ciekawy i estetyczny efekt. W niektórych przypadkach parapety sąsiadujących okien były łączone parapetnikami tworząc podwójne, potrójne lub pasowe gzymsy podokienne, które okalały cały budynek tworząc jakby ramkę dookoła całego budynku.Parapetniki - techniki produkcji
Metody produkcji parapetników zmieniały się z czasem. Na zabytkowych budynkach wykonywane były metoda ciągnięcia na murze z zapraw sztukatorskich, wapiennych. Obecnie gzymsy parapetowe taką techniką odtwarza się głównie na starych wartościowych obiektach, jest to metoda bardzo czasochłonna i co idzie za tym kosztowna. Kolejnym minusem jest ciężar takiego elementu z zapraw, na obecnych murach które mają izolację z wełny lub styropianu zastosowanie tak ciężkich elementów wymagało by wykonania skomplikowanych i kosztownych konstrukcji nośnych. Częściej stosowana w dzisiaj jest technologia lekkich elementów elewacyjnych, żywicznych kompozytów produkowanych na twardych rdzeniach z listew styropianowych. Podparapetniki wyprodukowane w tej technologii mają zastosowanie na elewacjach budynków termomodernizowanych oraz nowo budowanych posiadających zewnętrzne docieplenie murów.
Gzymsy parapetowe - trwałość i zastosowanie
Kluczowym elementem w produkcji podparapetników oraz innych elementów sztukaterii elewacyjnych jest dobór właściwych materiałów do produkcji. Zastosowanie najtwardszego materiału jakim jest EPS 200 do wykonania rdzenia listwy styropianowej pozwana na uzyskanie bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej podparapetnika. Zewnętrzną warstwę gzymsu parapetowego stanowi elastyczna powłoka żywiczna, która pozwala na niwelowanie powstawania spękań na powierzchni sztukaterii elewacyjnej. Jednocześnie powłoka ma wysoką wytrzymałość mechaniczną pozwalającą na wieloletnie użytkowanie podparapetników przez wiele lat.